3 rzeczy, które zdziwiły mnie w Grecji

2729447790_8ecdfd7759_o.jpgMawia się, że co kraj to obyczaj i w tym przypadku nie ma wyjątków. Mimo, że Polska nie jest AŻ TAK odległa od Grecji to różnice w kulturze i obyczajach są wielkie (i jest ich całkiem sporo). Rzeczy, które mogą nas zaskoczyć nas jest całe mnóstwo – ja wskażę tylko 3 te, który są według mnie najłatwiejsze do zauważenia.

1. PAPIER TOALETOWY

W Grecji papier toaletowy wrzuca się do… koszy! Zazwyczaj w toaletach znajduje się informacja przpominająca o tym zwyczaju. Dlaczego tak jest? Wynika to po prostu z tego, że rury kanalizacyjne w Grecji są cienkie i często się zapychają. A raczej było tak kiedyś, dziś wszystko oczywiście zostało zmodernizowane ale przyzwyczajenia pozostały.

2. PRZYDROŻNE KAPLICZKI

Co krok poruszając się po Greckich drogach zauważyć można przydrożne kapliczki, turyści często nie wiedzą dlaczego one tam się znajdują. Sprawa jest jednak bardzo prosta, są one budowane w miejscach wypadków aby uczcić pamięć ofiar. Grecy jeżdżą bardzo szybko i gwałtownie, dlatego też liczba takich miejsc jest ogromna. Zazwyczaj na takich kapliczkach widnieją zdjęcia młodych chłopaków z zadziornym błyskiem w oku, bo to oni szaleją na drogach najbardziej.

3.  ŚWIATŁA AWARYJNE, NAJWAŻNIEJSZE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU PRAWDZIWEGO GREKA

W Greckiej rodzinie zazwyczaj każdy dorosły posiada swój samochód, dlatego też o miejsce parkingowe w miastach jest bardzo trudno. Prawie niemożliwe staje się to w weekendy oraz dni wolne, gdy każdy chce wyjść na miasto czy do tawerny. Wówczas Ci bardziej przewidujący Grecy wiedzą, że należy doliczyć sobie dodatkowe pół godziny na polowanie na miejsca parkingowe a pozostali muszą kombinować. No więc co gdy musimy wyjść a miejsca nie ma? Wtedy Grecy używają “jokera” – świateł awaryjnych. Dla nas jest to nie do pomyślenia, u nich jest to normalne. Samochód na światłach awaryjnych na środku ulicy? Omiń i jedź dalej, Grek ma czas 😉

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s