Chorwacja cz.1 – Makarska

2820906912_3241b2c2e0_o

Zbliżają się wakacje. Wielu z nas właśnie w tym okresie staje przed ciężkim wyborem, gdzie spędzić swój urlop. Wybór jest całkiem spory, biura podróży oferują nam niezliczone ilości wycieczek dostosowane do naszych różnych przecież potrzeb. Ja jako wielka miłośniczka podróży na własną rękę, omijam jednak wszystkie szyldy biur podróży i zdaję się na siebie.

Dziś przedstawię moje doświadczenia związane z jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych – Chorwacją.

CHORWACJA – DRASNICE

Chorwację poznałam doskonale już jako dziecko, gdy co roku z rodzicami spędzaliśmy tam wakacje. Wówczas był to dla mnie raj na ziemi. Piękna (i pewna!) pogoda, ciepłe morze i całkiem inna przyroda  – robiło to na mnie ogromne wrażenie.

Zwiedziliśmy większość wybrzeża, jednak na dłużej zagościliśmy w okolicach Makarskiej – Drasnicach. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ tamtejsze okolice odpowiadały nam wówczas najbardziej. Drasnice to mała miejscowość (około 330 stałych mieszkańców), która w sezonie letnim rozrasta się kilkukrotnie. Plaże w okolicach tej miejscowości – jak mówią sami mieszkańcy, są najpiękniejsze w całej Rivierze Makarskiej.makarska_rivijera

Dzięki temu, że co roku zabieraliśmy z sobą tam ponton wraz z silnikiem zwiedziliśmy okolice zarówno od strony morskiej jak i lądowej.  Ponton nie jest jednak konieczny aby zwiedzić okoliczne piękne, puste dzikie plaże.

SĄSIADUJĄCE MIEJSCOWOŚCI

Do Igrane dojść można drogą biegnącą wzdłuż wybrzeża (i  plaż) , jest to dzika, nieoświetlona dróżka otoczona z obu stron zaroślami.  Sama miejscowość Igrane nie wyróżnia się niczym, znajduje się w niej spory hotel, kilka stoisk z pamiątkami, pare lokali i mnóstwo kwater prywatnych.  Z drugiej strony Drasnice sąsiadują z Podgorą – jest to nieco większa miejscowość, bardziej tłoczna i “miejska”. Płynąc w stronę Podgory łódką , warto zwrócić uwagę na zimne źródła (tuż za Drasnicami, blisko brzegu) – gdzie słodka woda prosto z gór wypływa z dna morza. W miejscu tym zauważyć można setki ryb – nie sposób to przeoczyć. Piesza podróż do Podgory nie jest dobrym pomysłem, dojść można tam tylko wzdłuż ruchliwej drogi (brak chodników, pobocza) lub górską ścieżką przez opuszczoną po trzęsieniu ziemi część Drasnic i Podgory.

TRZĘSIENIE ZIEMI -1962

Trzęsienie ziemi w 1962 roku spowodowało zniszczenie dawnych zabudowań i zmusiło mieszkańców do wybudowania nowych, tym razem tuż przy brzegu zatoki Sveti Križ. Będąc w Drasnicach warto zobaczyć tą część miejscowości, jest ona klimatyczna i niezwykle tajemnicza. Budynki stoją opustoszałe, niektóre tylko odnawiane zarówno przez dawnych właścicieli jak i turystów, chcących mieć swój kawałek ziemi w tej malowniczej okolicy. W wyniku trzęsienia ziemi – jak wynika z opowieści ludzi, którzy to przeżyli – podobno w Drasnicach zginęła tylko jedna osoba – reszta mieszkańców przebywała wówczas w kościele na mszy niedzielnej.

CO WARTO ZWIEDZIĆ

  • Sv.Jure – najwyższy szczyt masywu Biokovo

  • Dubrownik, Split, Trogir
  • Hvar, Korcula, Brac – wyspy
  • Medjugorie
  • Wodospady Kravica
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s